Het Poppenhuis van Nijenburg
De Hollandse pronkpoppenhuizen, serieuze verzamelobjecten van welgestelde dames, zijn wereldberoemd. Ze worden bewonderd en vormen een belangrijke bron voor de studie van het historische interieur. Ook het poppenhuis op Nijenburg, een historisch landgoed in Heiloo, is van groot kunsthistorisch belang.
Hoe de kast met de poppengoed verzameling er in de 18de eeuw precies heeft uitgezien is niet bekend. De verzameling is ook lang niet altijd op Nijenburg geweest. Het verbleef onder andere in Leiden, Alkmaar, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam, maar kwam wel steeds terug in Heiloo. De huidige witte kast dateert uit de late 18de of vroege 19de eeuw en is geïnspireerd op de betimmeringen in de Blauwe Kamer. Uit een losse verzameling is dus in de loop van de tijd een poppenhuis ontstaan. Dat is onder andere te zien aan de verschillen in maat en datering van de poppen en meubelen. Het is ook geen huis in de zin van een logische aaneenschakeling van vertrekken. De inboedel bestaat uit kwetsbare objecten uit de 17de, 18de en 19de eeuw, waaronder poppen, textilia, meubelen, papierbehang en miniatuurvoorwerpen van hout, glas, been en porselein.
De verzameling poppengoed van het poppenhuis van Nijenburg was in de loop der tijd wel zorgvuldig bij elkaar gebleven, maar had de tand des tijds niet onaangetast doorstaan. Het miniatuur zilver ging in de Tweede Wereldoorlog helaas verloren. In 2008 verkeerde het poppenhuis in een ernstige staat van onderhoud. Het was vervuild en aangetast door schimmel en ongedierte. Objecten waren uiteengevallen, papier aangetast en kwetsbaar textiel gescheurd en verkleurd. Een restauratie van dit historisch erfgoed was dringend nodig. Het poppenhuis is daarom door de Stichting Van Foreest en Van Egmond van de Nijenburg in bruikleen aan Vereniging Hendrick de Keyser gegeven die een plan voor de restauratie heeft gemaakt en laten uitvoeren. Uitgangspunt van de restauratie was de situatie zoals die door de laatste bewoonster van Nijenburg, mevrouw Elisabeth Snethlage-Van Foreest, na haar overlijden was achtergelaten.
Onder leiding van een begeleidingscommissie en een conservator is de restauratie door een tiental restauratoren en specialisten uitgevoerd. Het poppenhuis werd ontmanteld en vervoerd naar een gespecialiseerd bedrijf, waar alle objecten droog zijn gereinigd met borsteltjes en een museum stofzuigertje. De meer dan 300 objecten werden geïnventariseerd, beschreven en gefotografeerd. Vervolgens gingen onderdelen naar specifieke restauratoren. Op de zolder van Huis Bartolotti, het kantoor van Vereniging Hendrick de Keyser aan de Herengracht in Amsterdam, werd een restauratieatelier ingericht., waar maandenlang aan de restauratie wer d gewerkt.
Vereniging Hendrick de Keyser zet zich in voor het behoud van architectonisch of historisch waardevolle gebouwen in Nederland, waaronder landgoed Nijenbrug. . De collectie omvat inmiddels ruim 393 panden, waaronder huizen, boerderijen, buitenplaatsen, villa’s en raadhuizen, verspreid over 93 gemeenten in heel Nederland.
Kijk voor meer informatie op hendrickdekeyser.nl
Initiatieven als de restauratie van het Poppenhuis van Nijenburg steunen? Speel mee in de Bank Giro Loterij.